C C C C A+ A A- X

История

Районен съд – Горна Оряховица е създаден със Закона за устройство на съдилищата от 1880г. като Мирови съд на сегашната улица „Панайот Цвикев” бившата „Темнишка”, под цех на „Металургия”.

През 1934г. е построена сградата на сегашната съдебна палата в града ни, с одобрен архитектурен план за двама съдии и един прокурор.

От 1937 г. до 1940 г. Председател е Павел Бранев.

От 1940 г. до 08.09.1944 г. Председател е Иван Бялколев.

От 09.09.1944 г. до 31.12.1945 г. Председател е Тянко Ченков.

От 01.01.1946 г. до 05.04.1959 г. Председател е Евтим Хубев.

До 31 декември 1944г. съдът в Горна Оряховица е мирови съд.

От 01 януари 1945г. съдът в Горна Оряховица е преименуван в народен съд, със съдии Трифон Трифонов и Минко Пенчовски и функционира като такъв до 31 декември 1970г.

От 01 януари 1971г. до днес, Горнооряховският съд е районен.

От 06 април 1959г. за Председател на Горнооряховския народен съд е избран Димитър Тодоров Гонгалов и съдии - Минко Пенчовски и Иванка Енева, като Председателят работи, като такъв до 17 юни 1986г.

От 18 юни 1986г. за Председател на съда е избран Теодор Стефанов Милев от гр.Горна Оряховица.

От 01 октомври 1991г. Председател на съда е Румян Жеков Христов от Велико Търново.

От 01 април 1994г. за Председател е избрана Мария Йорданова Гаджонова от гр. Горна Оряховица.

От 15 октомври 1998г. за Председател е избрана Марияна Микова Лазарова от гр. Горна Оряховица.

От 24 септември 2007г. за Председател е избрана Павлина Тонева Борисова от гр. Горна Оряховица.

От 25 юни 2019 г. за Председател е избрана Златина Пламенова Личева-Денева от гр. Горна Оряховица.

Понастоящем Районен съд – Горна Оряховица работи с 10 съдии, 2 държавни съдебни изпълнители и 2 съдия по вписванията, както и 31 съдебни служители.

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемам Отказ Повече информация